^

Bedri
Usta

Bedri Usta’ yım ben… Adım Bedri ama herkes bana Bedri Usta der. Kebabın yanındaki közlenmiş biber gibi seviyorum Bedri’ nin yanında duran ustalık sıfatını.. Ama ustalığım sadece kebabı değil hayatı pişirmekte de olsun istedim. Her ateşin üstüne et atanın usta olamaması gibi iyi kötü bir ömür yaşayan da ustası olamıyor hayatın.

Sıfırdan bir hayat yaratmış, zaman zaman hayatını sıfırlamış biriyim ben. Başka hiçbir şeyde bu kadar iddialı değilimdir ama kebap işi benden sorulur ve mangala atılan şey etten ibaret değildir. Hayatı da ustalıkla pişirmek gerekir..

Mardin’ in Midyat ilçesinde yokluk içinde başlayıp oradan Adana’ ya, sonrasında taşı toprağı altın şehir İstanbul’ a uzanan bir hikâye..

Şimdi tüm dünyada 10′ dan fazla şubesi ile hizmette olan bir restoran zinciri Bedri Usta ve Türkiye’ nin en popüler markalarından biri.

 

k
1970’te Mardin’in Altıyol köyünde dünyaya gelen, dokuz kardeşe sahip olan Bedrettin Aydoğdu, 7 yaşında göç ettiği Adana’da başladı mesleğine; bu sebeple “Doğuştan Kebapçı” olarak anıldı yıllar boyunca.

Nam-ı diğer Bedri Usta, çocuk yaşında ocak başına geçmesinden, sokak arasında açtığı tezgâha, oradan Türkiye’nin ve dünyanın tescilli marka kebapçısı olmaya uzanan bir hikâye yazdı gastronomi tarihine. Kendi adını verdiği markası altında sunduğu eşsiz lezzetler ile yurt içinde ve yurt dışında ekol haline gelse de, Bedri Usta ocağın başına geçip sayısız müdavimi bulunan lezzetlerini bizzat pişirmeye devam etti. Şüphesiz ki bu yüzden alanının önde gelen şefleri ile sanat, futbol ve siyaset dünyasından pek çok ünlü isim yıllar yılı Bedri Usta’yı tercih etmekten vazgeçmedi. Kebabın duayeni Bedri Usta şimdilerde, dünyanın dört bir yanındaki lezzet kâşiflerini gerçek Türk Kebabı ile tanıştırmak için yurt dışındaki şubelerini faaliyete sokmaya hazırlanıyor

Aynı zamanda 2022 yılında “Ustalıkla Pişer Hayat” isimli kitabı ile esnaflığın inceliklerini, ustalığın sırlarını, baba olmayı, ailenin önemi, yemek kültürü ve Anka kuşu misali sürekli yeniden kurulan ve içine doğduğu kalıpları kırarak, kendini bilgelikle yeniden inşa eden bir yaşama dair derinlikli ve ilham verici bir yaşam hikâyesini sevenleri ile paylaştı.

Bedri
Usta Efsanesi Nasıl Doğdu ?

ChefStory YouTube kanalında yayınlanan Bedri Usta Efsanesi Nasıl Doğdu? | Ticari İtibarınız Varsa Her Şeyi Yaparsınız isimli YouTube videosu kısa sürede 1M+ izlenmeyi aşarak büyük bir beğeni topladı.

Çocuk yaşta başladığı bu işte hızlı ilerleyişi, başından geçenleri birde Bedri Usta’ nın ağzından dinleyin. Hayatında hiç parayla iş yapmadığını dile getiren Bedri Usta’nın film gibi öyküsünü videodan izleyebilirsiniz..